Aktif 10 Kişi»Bugün 295 Sayfa Gezildi

Yükleniyor..!

İslamiWeb.net -
blok
 

Menu

Allah (c.c)
Kuran-ı Kerim
  Türkçe Mealler
  Arapça Kuran
  Latin Harfleriyle
  Sesli Kuran
  Elifba
  Fihrist
Hadis-i Şerif

Tefsir
Peygamberlerimiz
Alimler
Sahabeler
Osmanlı Padişah..
İlmihal Bilgileri
İslam Tarihi
İslamda Kadın
M.Gün ve Geceler
İsimler Sözlüğü
İletişim

 


kuran
   

Tümünü Aç | Tümünü Kapat


Tümünü Aç | Tümünü Kapat
ANSİKLOPEDİK İSİM SÖZLÜĞÜ

ÖNSÖZ

İsim; ad, unvan, nam, alem, şöhret, lakap anlamına gelen bir kelimedir. Somut ya da soyul olan ve insanın idrak alanı içinde varlığı algılanan herşeyin bir adı vardır.. Adın nesneye uygunluğu ve ayırdedici özelliğini vurgulaması önem taşır. İnsanlar bu kelimelerle eşyayı tanımlar.onu başkalarına aktarır ve değer hükümleri üretirler. Biz burada, eşya isimleri üzerinde değil, Türkiye'de müslümanların çocuklarına verdikleri isimler üzerinde durmaya çalışacak ve bu konuda yaptığımız bir derlemeyi sunacağız. Konuyu çok yönlü olarak ele almaya çalıştık. Dini, örfi ve hukuki açıdan isim konusuna yeni yorumlar getirmeye çalıştık.

Kuşkusuz burada her isme yer verdiğimiz iddiasında değiliz. Bu bir ön çalışmadır. Sizlerden gelen teklif ve eleştirilerle gelişerek daha doyurucu hale gelecektir. Konuya ansiklopedi tekniği ile yaklaşmaya çalıştık: İsmin manasını, hangi dilden olduğunu, erkekler için mi, yoksa kadınlar için mi kullanıldığını belirttik.

Bu çalışmamızın, çocuğu olan ailelere rehberlik etmesini.onların arayışlarına katkı sağlamasını umut ediyoruz. Kuşkusuz bu çalışma mükemmel bir çalışma değildir. Ama doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendirilebilir. Çok fazla ayrıntıya girmeden, hem genel bilgiler sunmaya, hem de erkek ve kadınlar için örnek isimler sunmaya çalıştık.

Böyle bir kitaba niçin gerek duyuldu? Herşeyin yeniden sorgulandığı .yapılandığı günümüzde, isim konusuna da değinmeden edemezdik.

Belki isim konusu, uygarlık savaşında ilk ele alınması gereken mesele değildir. Ancak, başka meseleler gibi karmaşık ve zor bir mesele olmadığı için de öncelikle aradan çıkartılması mümkün bir meseledir.

Güzel bir isimle anılmak herkesin hakkıdır. Bu konuda velilere görev düşmektedir. Bu sorumluluğun doğru olarak yerine getirilebilmesi için böyle bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu düşündük.

Daha önce bu konuda hazırlanmış kitaplardan farklı bir isim sözlüğünün hazırlanması konusundaki talepleri gözönünde bulundurarak hazırlanan bu çalışmayı beğeneceğinizi ümid ediyoruz.

Size ve ailenize hayırlı ve uzun bir ömür diliyoruz..

En iyi dileklerimizle. selam ve dua ile.

Hazırlayanlar

Abdurrahman DİLİPAK

Asiye DİLİPAK - Nevin MERİÇ

 
blok
 

Namaz Vakitleri

 

New Page 1


Pagerank Değişim Linkleri
islami Sohbet radyo islam islami sohbet dini sohbet mustafa islamoğlu
İslamiWeb.Net
2001-2009 ©
Sayfa 0,06 sn'de yüklendi
islam kelime-i tevhid kuran hadis ilmihal tefsir konular ekart download forum çocuk sohbet Peygamber toplist kütüphane Allah islamiyet din tasavvuf kuran-ı kerim başörtüsü ibadet islamda kadın oruç namaz hac meal kaynak kıyamet resulullah ilah inanç dua kurban ramazan